Najlepsie parapety » Montáž vnútorných parapetov


Montáž vnútorných parapetov

Všeobecné zásady pred montážou:

Teplota a vlhkosť vzduchu - Vnútorný parapet PF Postforming by sa mal inštalovať do miestnosti s bežnou teplotou a vlhkosťou. Vlhkosť v miestnosti by nemala prekročiť hranicu 50% ± 5%. Teplota bežnej miestnosti sa pohybuje v rozmedzí 15 - 25ºC. V prípade, že uskutočňujeme montáž parapetu do novostavby, odporúčame použiť parotesnú fóliu. Pokiaľ teplota v interiéry kolíše, počítajme s dostatočnou dilatácou parapetu ( 1bm± 2mm). U plastového parapetu môže byť vlhkosť samozrejme vyššia, do 70% ± 5%.

Podklad parapetu - musí byť rovný, suchý, zbavený prachu a nečistôt. Zároveň by mal parapet podpierať v celej dĺžke. Pokiaľ nie je dodržaná rovina podkladu musíme použiť podložky pre vyrovnanie roviny parapetu. Také je nutné zavážiť plochu parapetu tak, aby mala sklon smerom od okenného rámu cca 2 - 4 stupňov, aby sa nemohla u okna zadržovať voda.

Rezanie a ošetrenie hrán

Rezanie - pre rezanie interiérových parapetov je možné použiť bežné drevoobrábajúce stroje (napr. pokosová píla, priamočiara píla, formátovacia píla) s rezným nástrojom určeným pre rezanie tohto materiálu. Dbajme na bezpečnosť práce. Vždy vedieme rez od strany, ktorá bude v miestnosti (tzn. režeme najskôr nos). Zabránime tým prípadnému odštiepeniu laminátu. Pri rezaní priamočiarou pílou odporúčame použiť plastové krytky, ktoré zakryjú prípadné vady rezu. Pokiaľ bude nutné parapet nastaviť na dĺžku alebo spoj rezať do uhlu, je nutné použiť dilatačnú krytku. Ak sa nepoužije, hrozí, že v budúcnosti dôjde vplyvom dilatácie k rozšíreniu špáry. I cez použitie H spoja odporúčame parapet v mieste rezu olemovať lemovkou, ktorá chráni rez pred vlhkosťou. Plastový parapet môžeme rezať i klasickou flexkou.

Ošetrenie bočných strán - k parapetom dodávame plastové krytky alebo lemovaciu hranu (podľa objednávky odberateľa). • plastové krytky odporúčame hlavne z dôvodu ľahkej a rýchlej montáže. Dlhé krytky len prirežeme podľa šírky parapetu pílkou na železo alebo jemnozubou pílkou. Pri použití krytky odporúčame na krytku naniesť tenkú vrstvu silikónu, ktorá chráni rez pred vlhkosťou a krytka lepšie drží. • zažehlovacie hrany sú opatrené vrstvou tavného lepidla. Olemovanie sa prevádza pomocou lemovacieho prístroja alebo môže parapet olemovať (improvizovane) s pomocou žehličky. Presahy hrany odstránime ostrým nožom a hranu začistíme pomocou jemného šmirgľa o hrubosti 120 a jemnejší.

Montáž

a) na pevný podklad - na lepení používame nízkoexpanznú montážnu penu. Podklad najprv navlhčíme vodou (rozprašovačom) a nanesieme dostatočnú vrstvu montážnej peny. Pripravený parapet zasunieme do drážky u rámu okna (u plastového okna tvoria drážku na parapet podkladový profil pod oknom) a pritlačíme na podklad. Výška priestoru od drážky na parapet po podkladový betón by nemala byť vyššia ako 30mm. Odporúčame parapet na skúšku osadiť „nasucho" a zo spodnej strany vypodložiť drevenými alebo plastovými podložkami a zavážiť vodováhou. V prípade, že parapet montujeme k starším oknám, ktoré túto drážku nemajú, odporúčame namontovať U alebo L profil, do ktorého parapet zasunieme. Parapet vyberieme, podklad zapeníme montážnou penou, nasadíme parapet a pritlačíme na montážne podložky. Potom parapet zafixujeme na dobu cca. 30min.

b) na montážne konzoly - používajú sa hlavne tam, kde sú hlboké výklenky na radiátory a parapet neleží celou plochou na podklade, alebo tam, kde je požiadavka zväčšiť plochu parapetu. Použijeme vhodné konzoly podľa predpokladaného zaťaženia a rozmerov parapetu. Na pripevnené konzoly priskrutkujeme parapet. Pri výbere skrutiek dávame pozor predovšetkým na ich dĺžku, aby nedošlo k prevŕtaniu lícovej strany parapetu. Skrutka by mala byť zašróbovaná max.10mm do dosky parapetu.

Dokončenie montáže

Neostáva nič iné, len parapet po obvodu utesniť. Na utesnenie špáry medzi oknom a parapetom použijeme silikón (odporúčame transparentný) alebo vo farbe podkladu. Pomocou montážnej pištole vtlačíme hmotu do špáry. Pre vytvorenie hladkej vodotesnej špáry potom navlhčíme saponátom (jarová voda), použijeme stierku a špáru vyhladíme. Silikón necháme zaschnúť. Na špáru medzi parapetom a murivom odporúčame akrilový tmel. Jeho výhodou oproti silikónu je pretierateľnosť maliarskymi farbami. Parapety ošetrujeme bežnými prostriedkami používanými v domácnosti, napr. D 509 Polish, Parkett polish, Parket remover.

V žiadnom prípade parapety neošetrujeme abrazivnymi pastami!Košík je
prázdný

Ako Vám môžem pomôcť?

E-mail: Tel.:
Zpráva:

Dobrý deň,

Vážená zákazníčka, vážený zákazník,

srdečne Vás vítam v našom internetovom obchode, ktorý je špecializovaný na parapetné dosky a súvisiace príslušenstvo. V prípade akejkoľvek otázky k parapetom sa na mňa obráťte. Rada Vám pomôžem a odpoviem na Vaše otázky."

Bc. Frederika Krupová

DOPRAVA ZADARMO !

(akcia platí do 30.06.2019, a to pri nákupe nad 70 € bez DPH)

U nás máte istotu najlepšej ponuky na trhu:

Nákup bez nutnosti registrácie. Balenie zadarmo.
DARČEKY PRE VÁS - ku každej objednávke získate skutočný darček.
Dodacia doba od 3 do 7 pracovných dní, podľa vyťaženosti.

Webové stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Informácie, ako tieto stránky používate, sú zdieľané so spoločnosťou Google. Používaním súhlasíte s použitím súborov cookie. Viac informácií